Menu

Mido Mimarlık - A.Naim Arnas

1950 yılında Adana’da doğan A. Naim Arnas, mimarlık eğitimini İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. 1977 yılında serbest iş hayatına MİDO Mimarlık firmasını kurarak başlamıştır. Arnas, zamanla kendisini AKKARDAN Çayırova Kardan Mili Tesisleri, OTOSAN - Ford İnönü Motor ve Kamyon Tesisleri, OTOKAR Arifiye Zırhlı Araç ve Otobüs Tesisleri, TOFAŞ - Fiat Bursa AR-GE Tesisleri gibi sanayi proje ve uygulamaların içinde bulmuştur. 2014 yılında da BIOSUN Pamukova Katı Atık ve Gübre Tesisleri, TÜRK TRAKTÖR - Fiat Adapazarı Traktör Tesisleri, HEXAGON Gebze AR-GE Tesisleri projeleri ile sanayi proje ve uygulama işlerine devam etmektedir.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne 1991 yılında kayıtlı bir koleksiyoner olarak Hitit, Urartu, Roma, Bizans dönemlerine ait mermer, metal, cam ve pişmiş toprak 4500 eserden oluşan koleksiyonu bulunmaktadır ve halen de koleksiyonuna yeni eserler ilave etmektedir. 1977 yılından itibaren yapmış olduğu sanayi projelerine ait kurumların fuar ve sergi projelerini de üstlenen A. Naim Arnas, 1999 yılında TOFAŞ sponsorluğunda Bursa Arkeoloji Müzesi içindeki Araba Müzesi’ni yaparak ilk müze projesini gerçekleştirmiştir.

 

Bunu takiben, 2002 yılında açılan Bursa TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi projesi ve uygulaması Arnas’ı tam anlamıyla “müzeci mimar” yapmıştır. 2004 yılında ziyarete açılan Bursa Kent Müzesi’ni gerçekleştirmek A. Naim Arnas’a nasip olmuş ve bu müze 2006 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

 

2007 yılında Bursa’da 15. yüzyıldan kalan Umur Bey Hamamı’nın restorasyonunu tamamladıktan sonra, mekanı TOFAŞ Sanat Galerisi olarak düzenlemiş, 2009 yılında su ve hamam kültürü̈ ile ilgili gerçekleştirdiği “Eski Hamam Eski Tas” Sergisi’ni kendi koleksiyonundaki eserlerle açmıştır. 2011 yılında aynı sanat galerisinde oyuncak koleksiyonunu “Atlı Karınca” ismi altında sergilemiştir. 2013 yılı itibariyle saat koleksiyonunu “Zaman Makineleri” ismi altında sergilemiş olup, bu sergi halen ziyarete açıktır. Bu tür şahsi koleksiyonlarının tamamını İstanbul’da bir müzede ziyaretçilerle paylaşmak Arnas’ın en büyük hayalidir A. Naim Arnas, mimarlık ve müzeciliğin birbirleriyle çok ilişkili kavramlar olması nedeniyle müzeciliğin mimarlık eğitiminin bir parçası ve mimarlık fakültelerine bağlı bir bölüm olması gerektiğine inanmaktadır.